בחרתם לעבוד במקצוע כפרילנסרים? אתם חייבים להכיר את הכללים בשוק המתפתח: חשיפה, תמחור נכון, תיאום ציפיות וביצוע עבודה יעיל יעזרו לכם למקסם את הרווח 

מאת: עו”ד בלה סטולר

ריבוי עורכי דין, שכר טרחה נמוך ורדיפה מתמדת אחרי לקוחות, גורמים למקצוע עריכת הדין לעבור מתיחת פנים. בשנים האחרונות עובר המקצוע טלטלה משמעותית. הצפת המקצוע וריבוי המצטרפים אליו מדי שנה גורמים לשוק העבודה בתחום המשפט להגיב לשינויים אלה בלית ברירה. הירידה המשמעותית בהיקף המשרות המוצעות לעורכי דין שכירים והמשכורות הנמוכות המוצעות בשוק הינן תוצאה ישירה של ירידת שכר הטרחה המשולם לעורכי דין עצמאיים.

עולם הפרסום, התכנות והעיתונות הגיבו מזמן לשינויים בשוק העבודה ועובדים רבים מתפרנסים ממקצועות אלה כפרילנסרים בלבד, וכעת הגיעה שעתם של עורכי הדין.

וואקום מקצועי

השינויים בשוק העבודה בעולם המשפט יצרו וואקום אדיר שבו מצד אחד עורכי דין מתקשים למצוא עבודה כשכירים בשל חוסר היצע ומן הצד השני עורכי הדין עצמאיים שמתקשים להעסיק עורכי דין שכירים ולהתחייב לתשלום משכורות בקביעות. עם זאת, אלה וגם אלה חייבים להמשיך ולהתפרנס מהמקצוע. העצמאיים חייבים סיוע של עורך דין בתיקים בזמנים עמוסים וגם באופן שוטף, בין היתר בכתיבת כתבי טענות, מכתבי התראה, הופעה בדיון אקראי וכדומה.

בתוך הוואקום שנוצר נולד עורך דין מזן חדש – עו”ד פרילנס. אלה עורכי דין המבצעים עבודות משפטיות עבור עורכי דין אחרים כפרילנסרים ומקבלים שכרם פר פרויקט, בתמורה לחשבונית מס/ קבלה כחוק. זהו למעשה יצור כלאיים שלא היה בו צורך לולא המצב בשוק התדרדר כל כך בשנים האחרונות.

פרופיל העורך הדין הפרילנס הוא בדרך כלל עורך דין עצמאי, בשנים הראשונות בקריירה, או עו”ד צעיר כהגדרת הלשכה (עד 8 שנים במקצוע) או עו”ד שבמסגרת עבודתו כשכיר או עצמאי משלים הכנסה מהצד כעוסק מורשה.

שוק חופשי

כללי המשחק הם במסגרת שוק חופשי, כלומר כל עורך דין מחליט באופן עצמאי כיצד יבצע את העבודה וכמה יגבה בעבורה, אך עיסוק חדש זה מוליד את הצורך להתנהל נכון, על מנת למקסם את הרווח ולהעניק שירות מקצועי.

להלן טיפים מעשיים שיעזרו לכם להתנהל נכון ולהרוויח יותר:

1. שיחת היכרות: ערכו שיחת היכרות ראשונית עם עורך הדין- מזמין העבודה. אם מדובר בפרויקט ארוך אל תשללו פגישה פנים מול פנים. בשיחה או בפגישה, תנסו לשלוף כמה שיותר פרטים על המשימה עוד לפני שתנקבו במחיר בעבורה. לדוגמא: אם נתבקשתם לכתוב כתב הגנה בתיק אזרחי, תבררו מהו היקף החומר בתיק, האם יש צורך להיפגש עם הלקוח ולראיין אותו. האם כל החומר העובדתי נמסר על ידי הלקוח או שיש צורך להמתין להשלמות.
2. כמה כסף לגבות: זוהי שאלת השאלת. התשובה תלויה ביכולות והניסיון המקצועי שלכם אך בעיקר בקצב העבודה האישי שלכם. יש עורכי דין שיעדיפו לתמחר עבודה פר שעת עבודה ויש עורכי די שיודעים שהם מסוגלים לבצע עבודות בזריזות שיעדיפו לקבל שכר גלובאלי על ביצוע עבודות כתיבה.

באופן כללי, אם אתם מתקשים לתמחר את העבודה תתייעצו עם עורכי דין אחרים כמה מצופה לדרוש בעבור ביצוע עובדה דומה. כמובן שהכנת ערעור שכולל 10 ארגזים של חומר חקירה במשפט פלילי לא דומה להכנת ערעור עם קלסר בודד, והמחיר צריך להיות מושפע בהתאם.

3. דוגמאות לכתבי טענות: מומלץ לבקש להתרשם מדוגמא לכתבי טענות שהוגשו על ידי המשרד, (כמובן באם עורך הדין יסכים להעביר אותם לידיכם) ובכפוף להסכם סודיות. עיון בדוגמאות אלה יסייעו בידיכם להתרשם מסגנון הכתיבה הנהוג באותו המשרד, כך תוכלו לערוך כתב טענות דומה ומדויק יותר.

 4.  דד ליין: אחד הדברים החשובים בעבודה כפרילנס היא עמידה בזמנים. תחדדו את עניין הדד ליין המצופה מכם, ו/או מועד ההגשה של החומר לבית המשפט ותעמדו בו! עבודה טובה שהוגשה באיחור מורידה מהמקצועיות שלכם ובכך קטן הסיכוי שיפנו אליכם פעם נוספת או ימליצו עליכם.

 5. ציפיות אקדמיות: חשוב לברר האם עורך הדין מצפה מכם לצטט פסיקה ו/או חקיקה בכתב הטענות.

 6. מספר עמודים: תבררו כמה עמודים לכל הפחות או לכל היותר מבקש עורך הדין במסגרת כתב הטענות.

7.  לא להסס לשלוח לעורך הדין דוגמאות כתיבה שלכם, זה בהחלט יעזור לעורך הדין להתרשם מסגנון העבודה שלכם. מנגד, תתייחסו בחשדנות במקרים שבהם מבקשים מכם לכתוב את כל כתב הטענות מא-ת, רק על מנת “להתרשם מכישרונכם”. יכול לקרות מצב שבצד השני מנסים להרוויח על גבכם כתב טענות בחינם. תשתמשו בחושים שלכם ותחליטו על סמך האינטואיציה שלכם מה לגיטימי ומה עובר את גבול הטעם הטוב.

8. האם לחתום על חוזה התקשרות? כל עו”ד פרילנס יכול וצריך לנסח מסמך הסכמות ותניות כולל אזכור אודות זמני ההגשה, תשלום הוצאות ותשלום עבור העבודה. לא מומלץ להגיש למזמין העבודה חוזה מסורבל רב עמודים, הכולל הזהרות ותניות רבות ומרובות, זאת מאחר ובמקרים מסוימים זה יהפוך את ההתקשרות לאיטית וירתיע את הצד השני. כעורכי דין אנו יודעים שמי שלא רוצה לשלם יעשה זאת גם אם חתם על חוזה. הערה קטנה על מועד תשלום ואופי ההתחייבות אמורה להספיק למשימה קצרת טווח.

9. הופעה בדיונים: באם אתם מתבקשים להחליף את עורך הדין בדיון, תבררו תחילה האם מדובר בדיון מהותי או בדיון לא מהותי. כלומר בדיון דחייה או הקראת כתב אישום בדרך כלל אין צורך בהכנה מוקדמת ומספיק לקרוא בריף קצר על התיק והצדדים. לעומת זאת, אם מדובר בדיון הוכחות ובמסגרתו תצטרכו לחקור עדים כמובן שהמחיר וההכנה לקראת הדיון היא שונה במהות ודורשת זמן, מאמץ ואחריות יתרה. בתמחור יש לקחת בחשבון גם זמני נסיעה והוצאות צפויות.

 10. שימו לב! דרישה להגיע למשרד ולעבוד במסגרת שעות קבועות, אף אם מדובר במספר שעות מועט ביום לא עונה להגדרה של עובד פרלינס. תתייחסו בזהירות לדרישה כזו על מנת לא ליפול לניצול אפשרי של מעסיק המבקש להימנע מיחסי עובד-מעביד ומעוניין לחסוך את העלויות הכרוכות בהעסקת שכיר. פרלינס מעצם הגדרתו הוא אדם המבצע את העבודה בשעות הנוחות לו ובמקום שהוא בוחר, כל עוד הוא עומד בדד ליין ונוהג באחריות בחומרים שהוא נחשף אליהם ו/או נמסרים לידיו.