עו”ד ירון טבצ’ניק

בשנים האחרונות, קיימת מגמת עלייה בשירותי מיקור חוץ (אאוטסורסינג), בקרב משרדי עורכי דין, כך שחלק לא מבוטל מתיקים משפטיים “מוצאים” דרכם לעורכי דין עצמאיים (פרילנסרים).

כך שמחד, משרד עורכי הדין, “המוציא” את התיק במיקור חוץ, ממשיך לקבל תיקים משפטיים, מכניס עבודה נוספת למשרד, ובתוך כך אינו מגדיל את מצבת כח האדם, ואף מצליח למקסם את ההכנסה לאחר ניכוי עלויות הכרוכות בטיפול בתיק ללא איבוד הלקוח. מאידך, מגמה זו מאפשרת לעורכי דין שאינם מוצאים עבודה כשכירים (מכל סיבה שהיא) להתפרנס בכבוד.

השירותים הניתנים כיום הם בין היתר: כתיבת כתבי תביעה והגנה, בקשות שונות ועריכת סיכומים. אך התופעה התפתחה גם להופעות בדיוני “קדם” בבתי המשפט ובבתי הדין הממוקמים באזור מרוחק ממשרד עורכי הדין שקיבל על עצמו את התיק, ואינו יכול מסיבה זו או אחרת להופיע לדיון.

שירותי מיקור החוץ קיימים ומושרשים כבר למעלה מ-60 שנה בחברות ביטוח המשתמשות עד היום באלפי סוכנים ביטוח עצמאיים המוכרים את מרכולתם של החברות הביטוח וקרנות הפנסיה, מבלי להעסיק אותם כשכירים. תופעה דומה ניתן לראות בתחום הנדל”ן ועוד.

מגמה זו החלה להתעצם בין היתר בשל עלויות הגבוהות המושתות על מעסיק המשלם שכר לעובד שכיר, או אי רצון ויכולת להגדיל את מצבת כח האדם עם קבלת תיק כזה או אחר. לדוגמא: עלות מעסיק על בסיס שכר של 8,000 שקל מגיעה ל-11,000 שקל, לא כולל שעות נוספות והוצאות אחרות כגון: ציוד משרדי, מחשב, מאגרי מידע, חדר עבודה, חניה וזכויות נוספות מכוחם של דיני העבודה וזכויות פנסיוניות.

לעומת זאת, עלות הוצאת תיק משפטי לעורך דין הנותן שירותי מיקור חוץ נעה בין 1,000 שקל לבין 5,000 שקל, פער של אלפי שקלים הנחסכים למשרד. עורך דין נותן השירות נהנה מעצם היותו עצמאי, כאשר מבחינתו, “השמיים הם הגבול” בפוטנציאל כושר ההשתכרות.

בשנים האחרונות שכרם של עורכי הדין הולך ופוחת בשל “שוק משפטי רווי”, המאפשר לבעלי משרדים להפחית שכר בהתאם. לדוגמא: מסקר שנערך לאחרונה אודות מגמת השכר בקרב עורכי דין נמצא, כי בשנת 2016 חלה ירידה של כ-5% משכר עורכי הדין ללא ניסיון בהשוואה לשנת 2014.

בשנים הקרובות נראה את ההתפתחות שירותי מיקור חוץ במגזרים נוספים כגון: בקופות החולים, דואר ואף בשירותים ציבוריים שונים.

 

הכותב, עו”ד ירון טבצ’ניק, בעל משרד עורכי דין ויועצים פנסיונים המתמחים בדיני פנסיה, דיני עבודה ורגולציה בתחום הפנסיה בישראל, ושותף ב-Next -case.